DirectFN iDeal CEP Akıllı Telefon Uygulaması


Apple IOS kullanıcıları AppStore üzerinden, Android işletim sistemli cihaz kullanıcıları Google Play üzerinden “Directfn iDeal Cep” uygulamasını cihazlarına indirip kurabilir veya gerek akıllı telefonlarından, gerek tabletlerinden, gerekse PC ve Notebook’larından internet tarayıcısına cep.directfn.com.tr adresini yazarak hizmetimizi kullanabilirler.


1-Uygulamaya Giriş:

Uygulamaya ilk girildiğinde LOGIN ekranı açılır ve kullanıcı adı/şifre yazılması istenir.

Kullanıcı adınızı/şifrenizi yazı “Hatırla” kutusunu tıklayıp Bağlan derseniz, uygulamaya sonraki girişlerde bu ekran açılmaz ve her açtığınızda doğrudan login olunur.

Başka bir Kullanıcı adı/şifre ile uygulamaya girmek için, uygulama içerisindeki ikonuna basarak açılan menüden BAĞLANTI BİLGİLERİ satırına tıklamanız yeterli.
2-Piyasalar ve Kullanıcı Sayfası:

Uygulamaya ilk girildiğinde DirectFN tarafından hazırlanmış ve kullanıcı tarafından değiştirilip kaydedilebilen SAYFAM ekranı açılır. SAYFAM yazısına basarak diğer hazır piyasa ve ekranlara ulaşabilirsiniz.
Sayfadan satır silmek, sayfaya satır eklemek veya var olan bir sembolü değiştirmek için SEMBOL isimlerine tıklamak yeterli olacaktır.


 

Solda: Örnek Bir Kullanıcı sayfası.(her piyasadan odu sayfanıza ekleyebilirsiniz.)
Sağda: SAYFAM yazısına basınca açılan menü.


Herhangi bir sembol üzerine tıklayınca yandaki pencere açılır.


-Boş yeni bir satır eklemek için: Satır Ekle

-Mevcut satırı/senedi silmek için: Satır Sil

-İşlem Yapmadan çıkmak için: Vazgeç

Sayfaya başka senet eklemek için: Listeden bir sembol seçilip ismine dokunmak gerekir.

Sembol listesi auto-complete özelliklidir. Birkaç harf yazıldıkça uygun olan semboller filtrelenir.

Sembol eklemek/çıkarmak/değiştirmek 1-2 saniyelik pratik bir işlem olarak sunulmaktadır. 

 

3-Sembol Detay Pencereleri:

Kullanıcılar, sayfada bir sembolün SON İŞLEM FİYATI üzerine bir kez dokunursa, o sembole ait detay pencereleri açılır. Ekranın altındaki ana araç çubuğu üzerine yeni bir ikon grubu daha gelir ve grup sembol bazlı detay pencerelerini gösterir. iDeal Cep Detay Pencereleri ve ikonları şöyledir;


İPUCU: Detay pencerelerden en son hangisine bakılmışsa, sembollerin SONFİYAT’ına tıklanınca doğrudan o detay penceresine gidilir.


3.1-YÜZEYSEL PENCERE:3.2-GETİRİ ANALİZİ


Seçili sembol için, seanslık periyottan 1 yıllık döneme kadar, 10 farklı dönem için aşağıdaki verileri tablo halinde ve anlık olarak gösterir;Bu dönem listesinde yer alan, Bu Hafta, Bu Ay, Bu Yıl dönemleri, ilgili haftanın, ayın, yılın İLK GÜNÜNDEN bulunduğumuz güne kadar ki dönemi ifade eder.
Örnek: Yandaki resme göre GARAN Bu Ay (1 Haziran 2014’ten resmin alındığı 13 Haziran 2014’e (saat 12:22 itibariyle) %0,35 değer kazanmıştır.
Pencerenin üst kısmında GARAN yazan yere dokunarak, kolayca bir başka sembolün verileri çağırabilirsiniz. A/S butonuna basarak GARAN için emir gönderim penceresi açabilirsiniz.

 

 3.3-DERİNLİK:


BIST Hisse senedi (5 kademe) veya VIOP sözleşmelerinin (10 kademe) anlık olarak derinlik verilerini izleyebilirsiniz (BIST DÜZEY2 lisansa tabidir).

İşlemler ve bekleyen pasif emir kademeleri anlık olarak değişir. Üst kısımdaki SENET adı yazan yere dokunarak çok kolayca başka bir senedin derinliği çağrılabilir.

Sağ üstteki A/S butonuna basılarak, bu senet için Emir Penceresi Açılır. (portföyde hesap ekli olmalı ve hesaba giriş yapılmış olmalı)

 

 

 


3.4-KADEME ANALİZİ:

BIST Hisse senetleri ve VIOP sözleşmeleri için, hangi fiyattan ne kadar işlem gerçekleştiğini anlık olarak takip/analiz edebilirsiniz. (BIST Düzey1+ lisans gerektirir.) Üst kısımdaki butonlarla (5,10,60,S1,S2 ve G) Bu verileri Son 5 Dakika, Son 10 Dakika, Son 60 Dakika, 1.Seans, 2.Seans veya Günlük bazda bakabilirsiniz. Diğer tüm detay ve analiz pencerelerinde olduğu gibi, ekranın üst kısmında senet değiştirip diğer senetlerin kademe analizini de kolayca yapabilirsiniz. A/S butonu ile seçili senet için Alış/Satış emri yollayacağınız emir penceresine ulaşırsınız

 

 

 


3.5-İLİŞKİLİ (FİRMA) HABERLER:

DirectFN Haber merkezi tarafından hazırlanmış veya KAP-MKK-BIST tarafından yayınlanmış, sembolle ilişkili haberler bu pencerede listelenmektedir.

Firmayla ilişkili tüm haberler başlıkları, saat/tarih bilgileri ve hemen altında haberin tam metni aşağıya doğru sıralanır. Tüm haberleri aşağı/yukarı kaydırma yaparak okuyabilirsiniz.


3.6-TEKNİK ANALİZ (GRAFİK):

Her piyasadan her sembolün teknik analizini yapabilirsiniz. iDealCep Teknik analiz modülünde şunları yapabilirsiniz: 

 

 

 

 

Pratik Bilgiler:

     -   Grafik penceresindeki “G” harfine basılarak, Gün dışındaki diğer periyotlar çağrılabilir. (1,5 ve 60 Dakika, Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık periyotlarda grafik bakılabilir.

     -   Grafik üzerindeki “I” harfine basılarak, kullanılabilecek indikatörlere ulaşılabilir. iDealCep kullanıcılarına aşağıdaki indikatörleri sunmaktadır;


Bir indikatörü grafik üzerinden kaldırmak için bu menüyü açıp, “HİÇBİRİ” satırını tıklamak yeterlidir.

     -   Kullanılan Indikatörlerin renk, periyot vs gibi parametreleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Örnek olarak MA (Hareketli Ortalama) indikatörü parametre değiştirme penceresi aşağıda gösterilmiştir.

Yöntem ve renk alanlarına dokunduğunuzda karşınıza seçenekleri sunan ekranlar gelecektir. Periyotlar doğrudan klavye üzerinden girilir ve Kaydet denildiği anda seçimler grafiğe uygulanır. Aşağıdaki resimde, yandaki seçimlerin Günlük periyotta, XU100 grafiğine uygulanmış halini (cihazın yatay konumu için) gösterilmiştir.


     -   Grafik üzerindeki sağ-sol oklarla barlar üzerinde hareket edilir.

     -   Grafik üzerindeki “+” ve “-“ butonlarıyla yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılır.

     -   Grafik üzerinde bir noktaya parmağınızı dokunup, hiç kaldırmadan parmağınızı sağa/sola oynatarak da yakınlaştırma/uzaklaştırma (sıkıştırma/açma) yapabilirsiniz.

Grafik Seçenekleri ve Trend Çizme:

     -   Grafik üzerindeki ÜÇGEN şeklinde butona bastığınızda, bazı kullanıcı tercihlerini ve trend çizim satırlarını göreceksiniz.

Trend çizmek için, önce trendin başlangıç noktası olmasını istediğiniz bar’a dokunun. (Barı parmakla yakalamak zor oluyorsa, sağ/sol oklarla ilerleyebilirsiniz.)

Daha sonra bu menüden TREND BAŞLAT satırına basın.

Trendin ikinci (bitiş) noktasına da grafik üzerinde dokunduktan sonra, menüdeki TREND BİTİR butonuna basın. Trend çizilecektir. Çizdiğiniz trend siz onu silmedikçe grafiğinizde kayıtlı kalır. Programdan çıksanız dahi, sonraki girişinize aynı sembolün grafiğini açınca trend (yada Fibonacci) karşınıza gelecektir.

Trendi silmek için, yanda görülen menüden TREND SİL butonunu tıklamak yeterlidir.

   

Günlük GARAN hisse senedi üzerinde çizdirilmiş Fibonacci Düzeltme Seviyeleri..

4.ANALİZLER (TAKAS,DAĞILIM, SERMAYE ARTTIRIMLARI):

Ana ekranda PASTA şeklinde ikon, BIST senetleri için analiz tablolarına ulaşmanızı sağlar. Bu ikona basıldığında Ekrana ikinci bir ikon satırı gelir.


4.1-TAKAS ANALİZLERİ:

Aşağıdaki resimde, sol taraftaki pencere 13 Haziran 2014 Saat 13:00 itibariyle GARAN hisse senedine sahip MKK üyelerinin listesini , sağ taraftaki pencere ise, GARAN hissesi bakiyeleri BİR ÖNCEKİ GÜN’E GÖRE EN FAZLA ARTAN kurumların listesini (ve ilk 5 kurumun pasta dağılımını) göstermektedir.
Takas Pozisyonları değişimleri, Önceki GÜN’E, Önceki HAFTA’YA, Önceki AY’A ve Önceki YIL’A göre bakılabilir. ALANLAR pozisyonlarını arttıranlar, SATANLAR ise pozisyonunu azaltanlar anlamındadır.


1.Resim: Takas                                         2.Resim: Takas Pozisyonları Değişimi

4.2-BIST GÜN SONU VERİLERİ (ARACI KURUM DAĞILIMLARI VE İŞLEMLERİ):

BIST, hisse senetleri piyasasında gün içinde gerçekleşen tüm işlemlerin ALICI ve SATICI taraf bilgilerini günün sonunda yayınlamaktadır. (Gün Sonu lisansı gerektirir) Yayınlanan bu alıcı/satıcı bilgiler, DirectFN tarafından elde edilen bazı analizler ile kullanıcılara sunulmaktadır. Bu analizlerin en popüler olanı ARACI KURUM DAĞILIMI (ya da pasta) adıyla bilinendir.


Yandaki resim, 11 Haziran 2014 günü için, GARAN hisse senedinde NET BAZDA EN ÇOK ALIM YAPAN kurumları (ilk 5 kurum) gösterir.

5.HABERLER:

DirectFN Haber merkezi tarafından yurtiçi ve yurtdışı haber ajansları ve kaynaklardan derlenen, katılınan basın toplantılarından, yapılan röportajlardan, KAP, BIST ve MKK resmi duyurularından tüm haberler bu menüden açılan haber penceresinden anlık olarak takip edilebilir.

6.DİĞER ANALİZLER:

      Ana sayfadaki çanta şeklindeki ikona basıldığında, ana piyasa ve analiz ekranları dışında sunulan tüm veri pencerelerine ulaşılabilir. DİĞER isimli bu menüde aşağıdaki veri pencereleri yer alır;


Böylece mesela, son 3 ay içinde en fazla prim yapmış şirket hangisi, F/K oranı en iyi durumda olan şirketler hangileri gibi sorguları hızlıca yapabilirsiniz.

7.PORTFÖY:

DirectFN iDeal Cep uygulaması entegre Portföy modülü içerir ve anlaşmalı aracı kurumların müşterilerine, uygulama üzerinden hesaplarına erişim ve işlem yapma olanağı sunar. Alım/Satım yapmak oldukça hızlı, kolay ve pratiktir. Ana menüdeki PORTFÖY ikonuna basıldığında karşınıza gelen işlem kuralları bildirimini okuyup onayladıktan sonra hesap bilgilerini ekleyip hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptığınızda BIST POZİSYONLAR sayfası ekrana gelir. Burada sahip olunan senetler ve detay bilgileri (adet, maliyet, TL Tutarı ve anlık Kar/Zarar miktarı) ve hesabınızın detayları (limitleriniz, bakiyeniz, kredi durumunuz, toplam portföy değeriniz vs) görüntülenir.

Ekranın sol üst köşesinde hesabınızın (varsa) alt hesapları listelenir.

BIST POZİSYONLAR satırına tıklayarak diğer portföy menülerini seçebilirsiniz. Portföyde şu 4 ana sayfa vardır;

BIST EMİRLER – VIOP EMİRLER SAYFASI:

EMİRLER sayfasında o gün içinde borsaya iletmiş olduğunuz tüm emirleri listeleyebilirsiniz. Bekleyenler, Gerçekleşenler ve İptal edilenler şeklinde 3 kategori bulunmaktadır.
Herhangi bir “bekleyen” emrin üzerine dokunup EMİR SİL veya İYİLEŞTİR diyerek emri silebilir veya iyileştirebilirsiniz.
Ekranın üst kısmındaki A/S butonuna basarak yeni bir emir vermek için emir penceresi açabilirsiniz.
NOT: BIST Pozisyonlar sayfasındayken, boş bir emir penceresi açmak için ekranın ortasına dokunup A/S
demeniz yeterli. Portföyünüzde olan bir senedin (aynı miktarla almak veya satmak için) KODUNA dokunup A/S denilirse, gelen emir penceresinde senet seçilen senet, miktar ise sahip olunan miktar kadar yazılı gelir.

YENİ EMİR GİRİŞİ – EMİR İYİLEŞTİRME/SİLME:

DirectFN iDeal Cep uygulamasında bir hisse senedi veya VIOP koduna emir girişi yapmak son derece kolaydır. Hemen hemen her ekranda (detay pencereleri, analiz ekranları, portföyün tüm menüleri) ekranın üst kısmında A/S butonları yer alır. Bu butonlar yeni bir emir penceresi açar. (analiz ve detay ekranlarından A/S yapılırsa, emir verilecek senet, ilgili pencerede detayı yada analizi açık olan SENET’tir.)

Yanda bir emir penceresi ekranı bulunmaktadır.


Sağ tarafta ise bir emir iyileştirme penceresi gösterilmiştir. Emriniz için yeni fiyat veya miktarı yazıp İYİLEŞTİR butonuna basmanız yeterlidir.

NOT-1: Kullanıcı, portföye eklediği hesaba ait bilgileri (kurum, hesap no ve parola) hatırla diyebilir. Uygulamaya her girişte bu bilgiler dolu olarak gelir ve sadece şifre girip bağlan demek gerekir.

NOT-2: Kullanıcı, hesabının şifresinin de sürekli hatırlanmasını isteyebilir. Bu durumda iDealCep uygulaması açılır açılmaz otomatik olarak hesabınıza da giriş yapılır.
DIRECTFN FINANSAL VERİ VE DAĞITIM HİZMETLERİ LTD.ŞTİ. (2014)