Debug Fonksiyonu

Debug Fonksiyonu

Fonksiyonun Kullanım Şekli
  • Sistem.Debug();
Fonksiyonun Amacı

IDEAL Sistem modülünde bir formül yazılırken, kodun herhangi bir noktasında DEBUG fonksiyonu kullanılarak kodun o noktasında bir sorun olup olmadığı, kodda bir sorun varsa, sorunun ne olduğu daha rahat tespit edilebilir.

Kullanım Şekli

Debug fonksiyonu, IDEAL Sistem panelinin sağ üst bölgesindeki çizgilere ait tercih bölgesinin üzerini kaplayan bir boş pencere açar ve orada, debug edilen satırdaki bulgular gösterilir.

Sistem.Debug() fonksiyonu çalışma mantığı bakımından MESAJ fonksiyonuna çok benzer. Tek farkları, ekrana bir mesaj kutusu çıkarılması yerine, sonuç değerlerinin, panelde gösterilmesidir.

Bu özelliği nedeniyle, hata bulmak ve değişebilen bir sonucu gözlemlemek amacıyla mesajdan daha yararlıdır. Kod içinde birden fazla mesaj fonksiyonu varsa, satır olarak en aşağıda olan mesaj fonksiyonunun sonucu ekranda görülür. Ama birden fazla satıra debug konulmuşsa, debug ekranında bunları hepsi alt alt aynı anda gösterilir. (kodda en altta yer alan debug satırının sonuç değeri, debug panelinde ilk sırada gösterilir.)

Debug butonuna basılara DEBUG alanı aktif edilir. Daha sonra FORMÜL TEST butonuna basılınca, Tüm debug satırlarının sonuçları panelde gösterilir.

Hatta Debug işlemini periyodik olarak da yaptırtabilirsiniz. Bir değeri örneğin her 10 saniyede bir göster gibi.

Örnek Kullanım
Örnek Kullanım2

Bir grafik Veri listesinden, herhangi bir bara ait veri veya zaman bilgisi debug ile görmek

 

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Ürünlerimiz veya hizmetlerimizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle temasa geçin.