Stop Veya Kar Flat

StopVeyaKarFlat Fonksiyonu

Fonksiyonun Kullanım Şekilleri
  • Sistem.StopVeyaKarFlatPuan(StopPuan,KarPuan);
  • Sistem.StopVeyaKarFlatYuzde(StopYuzde,KarYuzde);
Fonksiyonun Amacı Yazdığınız sistemin belli kriterler geçekleşirse pozisyondan çıkıp nakite geçmesini ve bir sonraki sinyale kadar nakitte beklemesini sağlar. Burada nakite geçme (FLAT Olma) kriteri ya belli bir puan veya yüzde miktarda kar elde edilmesi ya da işleme girdikten sonra gördüğü en iyi/karlı noktadan belli bir puan veya yüzde geri dönmesi olabilir.
Kullanım Şekilleri

Bu fonksiyon iki parametre ile birlikte kullanılır. İlk parametre Stop, ikinci parametre ise KAR AL seviyesi için girilir:

STOP SEVİYESİ: Sistem işlem yaptıktan sonra, gördüğü en iyi fiyat seviyesinden, buraya girilen puan/yüzde kadar geri dönerse, sistem stop yapar ve FLAT pozisyona (nakite) geçer. İşlem yapar yapmaz terse giden bir sistem, bu parametre kadar ters yöne giderse ve halen ana strateji sinyal üretmemişse buraya girilen seviye kadar zararda STOP yapar

KAR AL SEVİYESİ: Sistem işlem yaptıktan sonra buraya girilen parametredeki puan/yüzde kadar kar elde edilirse, sistem karı alır ve FLAT pozisyona geçer.

Bu parametrelerden herhangi birisi kullanılmak istenmiyorsa “0” girilir. İki parametre aynı anda kullanılabilir. Önce hangi şart sağlanırsa o şartın oluştuğu yerde STOP olur.

Örnek

20 VE 250’lik iki Exponatial ortalamanın kesişimlerine göre sinyal üreten sistemimize, 4500 puan kar elde edince veya işleme girdikten sonra görülen en iyi fiyat seviyesinden 1500 puan terse dönüş olursa pozisyonu kapat eklediğimiz örnek.

// parametreleri al
var Yontem = Sistem.Parametreler[0]; //Parametreler0 a Exp yazılı
var Periyot1 = Sistem.Parametreler[1]; //Parametreler1 de 20 yazılı
var Periyot2 = Sistem.Parametreler[2]; //Parametreler2 de 250 yazılı

// kapanış fiyatlarını oku
var Veriler = Sistem.GrafikFiyatSec(“Kapanis”);

// hareketli ortalamaları hesapla
var MA1 = Sistem.MA(Veriler, Yontem, Periyot1);
var MA2 = Sistem.MA(Veriler, Yontem, Periyot2);

Sistem.KesismeTara(MA1, MA2);

Sistem.StopVeyaKarFlatPuan(1.500,4.500);

Sonuç

 

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Ürünlerimiz veya hizmetlerimizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle temasa geçin.