Grafik Verilerinde Tarih Hizala

GrafikVerilerindeTarihHizala Fonksiyonu

Fonksiyonun Kullanım Şekli
  • Sistem.GrafikVerilerindeTarihHizala(Veriler1, Veriler2);
Fonksiyonun Amacı ve Kullanımı

Farklı zaman dilimlerinde işlem gören sembollerin grafik verilerini aynı grafik düzleminde çizdirmek veya bu sembollerin grafik verilerini kullanarak kıyaslama/hesaplama vs yaptırtmak istediğimizde, karşımıza aynı zaman diliminde birbirine karşılık bar/veri olmaması gibi bir sorun çıkar.

IDEAL Sistem modülü, GrafikVerilerindeTarihHizala isimli bu fonksiyon ile kullanıcılarına, farklı sembollerin grafik verilerini bir zaman ekseninde hizalayarak, mutlaka aynı zaman dilime her veriden değer gelmesini sağlar.

Yani saat 09-16 arası işlem gören bir sembolle, 10-17 arası işlem gören bir sembolün verileri (birini diğerine göre) hizalayarak aynı zaman dilimindeki verilerinden yeni bir hizalanmış veri listesi oluşturur.

Fonksiyon, parantez içerisine iki parametre belirtilerek kullanılır. Birinci parametre, hizalamada baz alınacak (ekranda açık olan sembolün) grafik verileri, ikinci parametre ise, baz alınan sembole hizalanacak (ona göre uyarlanacak) sembolün grafik verileridir.

Hizalama fonksiyonu, doğrudan BAR verilerini hizalar. Dolayısıyla, bir bar için var olan tüm veri listesi hizalanmış olarak elde edilir. (Open, High, Low, Close, Volume, Size, DateTime)

Hizalanmış veriler de bir bar verisidir ve herhangi bir indikatöre kaynak olabilir. Hizalanmış veri listesinin RSI’ı, Momentum’u vs alınabilir.

NOT-1: Hizalama yapılırken, baz sembolün bar sayısı daha fazla ise, hizalanan sembolün eksik olan barları, var olan bir önceki barlarının aynısı kullanılacak şekilde eklenir.

Örnek: VIOP30’un 5 dakikalık grafiğine, spot endeks30 5 dakikalık grafiği hizalanırsa, VIOP’un açık olup, XU030’un açık olmadığı zaman dilimleri (09:10-09:35 arası) için birer bar denk gelir ama o barın değeri, XU030’un önceki güne ait son 5 dk barıdır.

NOT-2: Eğer hizalama yapılırken, baz sembolün veri/bar sayısı daha az ise, hizalanan sembolün grafiğindeki fazla barlar hiç dikkate alınmaz (yokmuş gibi davranılır. (endeks ile parite hizalamalarında, paritenin, endeks ile aynı çalışma zaman dilimine denk gelen verileri alınır )

NOT-3: Veriler1 olarak (baz sembol verileri) bir tanımlama (sembol/periyot) yapmak yerine, bunu grafiğe uygulanan sisteme bırakırsak, hizalanan tüm sembollere ait veriler, açtığımız grafikteki kodun ve periyodun zaman dilimi ve periyoduna uygun olarak kullanılır

Örnek Kullanım

ÖRNEK: VIP30 5 DK Grafiğinin altına, XU030 ve USDTRY kodlarının 5 dk grafiklerinin kapanışlarını bir indikatör gibi çizdirmek.
var Sembol1 = Sistem.Sembol;
var Veriler1 = Sistem.GrafikVerileri;

var Sembol2 = “IMKBX’XU030”;
var Veriler2 = Sistem.GrafikVerileriniOku(Sembol2, Sistem.Periyot);
var Sembol3 = “FX’USDTRY”;
var Veriler3 = Sistem.GrafikVerileriniOku(Sembol3, Sistem.Periyot);

// Veriler2’yi Veriler1’e göre hizala
var HizaliVeriler = Sistem.GrafikVerilerindeTarihHizala(Veriler1, Veriler2);

// Veriler3’ü Veriler1’e göre hizala
var HizaliVeriler2 = Sistem.GrafikVerilerindeTarihHizala(Veriler1, Veriler3);

// herhangi bir fiyat tipi yeni bir listeye çekilebilir
var HizaliKapanis = Sistem.GrafikFiyatOku(HizaliVeriler, “Kapanis”);
var HizaliKapanis2 = Sistem.GrafikFiyatOku(HizaliVeriler2, “Kapanis”);

Sistem.Cizgiler[0].Deger = HizaliKapanis ;
Sistem.Cizgiler[1].Deger = HizaliKapanis2;

Sonuç

 

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Ürünlerimiz veya hizmetlerimizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle temasa geçin.