Sembol

Sembol Fonksiyonu

Fonksiyonun Kullanım Şekilleri Sistem.Sembol
Fonksiyonun Amacı

Üzerinde işlem yapılan, grafiği ,üzerinde bir takım çizim veya stratejiler uygulanan sembolün (kodun) bilgisi bu fonksiyonla okutulur. kIDEAL programında BÜTÜN kodlar işlem gördükleri piyasada kullanıldıkları kısa kod ve dahil oldukları PİYASA’nın koduyla birlikte tanımlıdır.

Örneğin BIST Hisse senetleri IMKBH, BIST endeksleri IMKBX, Serbest Piyasa Döviz/Altın kodları SERPIY, Uluslararası spot pariteler FX, Vadeli işlem piyasası kontratları VIP, Tahvil Bono sözleşmeleri THVX kısa market kodlarına sahiptir.

 

IDEAL sayfasında bir boş hücreye bir kod klavye girişi ile yazılmaya başlandığında, program size yazdığınız harf kadarıyla uyuşan kodları bir liste olarak sunar ve o listede PİYASA KODU da gösterilir.

 

Kodlama yaparken Sistem.Sembol ile okutulan bilgiyi bir değişkene (örneğin Sembol isimli bir değişkene) aktarılırsa, kodun geri kalanında Sembola ait diğer veriler kullanılırken bu değişkeni yazmak yeterli olur.

Örnek Kullanım

GARAN hisse kodunun son fiyatının, HALKB hisse senedi son fiyatına oranını bulan (bu oran x olunca bir işlem yapan bir kod olarak kullanım devam edebilir) kod örneği

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Ürünlerimiz veya hizmetlerimizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle temasa geçin.